Security magazín
Často se říká, že úroveň kultury a vzdělanosti národa se pozná podle toho, jaký postoj má ke slabým a potřebným a jak se chová k menšinám. Na toto téma toho bylo napsáno a natočeno mnoho. Zdá se, že česká společnost se stále řadí k těm, které vycházejí z tohoto hodnocení relativně dobře, až na postoje k Romům. Ale zůstane to tak? Ve světě, ale i u nás v Evropě – dokonce i u našich sousedů – je situace docela jiná. Alespoň o tom svědčí nedávný průzkum, zaměřující se na projevy antisemitismu. Ano, je to již standardní téma a můžeme být spokojeni s tím, že vztah k židovské komunitě u nás stále nepředstavuje zásadní problém.
Ale jak je to kolem nás? Průzkum specializované organizace, bojující proti předsudkům, Anti-Defamation League (ADL), zjistil, že významná část evropské populace stále věří řadě antisemitských stereotypů. ADL měří antisemitské postoje tak, že se respondentů ptá, zda věří několika stereotypům o Židech, od toho, že „mají příliš moci ve světě byznysu“, po ten, že „jsou zodpovědní za většinu světových válek“. Průzkumu, který probíhal od listopadu do ledna, se zúčastnilo více než 6 500 lidí v 10 zemích: Německu, Francii, Spojeném království, Španělsku, Belgii, Nizozemsku, Polsku, Maďarsku, Ukrajině a Rusku. Podle metodiky ADL, ke které sice mají někteří výhrady, lze považovat ty, kteří uvedli o polovině tvrzení, že jsou ‚pravděpodobně pravdivá‘, za osoby s antisemitskými postoji. A tady je zajímavé, že nejvyšší procento se objevilo u našich sousedů. V Maďarsku dosáhlo této hranice 37 %, zatímco v Polsku to bylo 35 %. Poměrně vysoké číslo se objevilo i na Ukrajině (26 %), zatímco v Nizozemsku byla zaznamenána nejnižší úroveň (8 %). A je třeba zdůraznit, že ČR do průzkumu zahrnuta nebyla. Ačkoli v Polsku a na Ukrajině poměrně velké procento respondentů uvedlo, že věří v antisemitské stereotypy, došlo zde k určitému poklesu. V roce 2019 splnilo práh ADL pro antisemitské postoje 48 % polských respondentů a 46 % ukrajinských.
Určité stereotypy se objevují také ve vztahu k Izraeli. Mnozí věří tomu, že místní Židé jsou více loajální k této zemi než k té, ve které žijí. A je zřejmě zbytečné poukazovat na případy, které svědčí o naprostém opaku. Ostatně zářným příkladem byl také jeden z politiků u našich sousedů, tentokrát v Rakousku – kancléř Bruno Kreisky zaujímal v šedesátých letech velmi kritické postoje vůči Izraeli, přestože tam žil jeho bratr.
Více ZDE