František Vejvoda / Ozvěny Jihozápadní Moravy

archív: Jan Bartošek

Blíží se mimořádný sjezd KDU-ČSL. Dne 25. ledna se v Praze sejdou delegáti sjezdu, kteří budou volit nového předsedu a celé nové vedení. Jedním z kandidátů je i lidovecký poslanec, předseda poslaneckého klubu a stávající místopředseda strany Ing. Jan Bartošek. Tomu jsme na začátku ledna položili tři jednoznačné otázky. Jak jednoznačné jsou jeho odpovědi?

Váhal jste dlouho při rozhodování kandidovat na předsedu lidovců?

Ne, tedy po absolvování prvního kroku, kterým byla rodinná rada. Dali mi svůj souhlas. Rodinná tragédie, která zasáhla současného předsedu a jeho nejbližší, je strašná a bolestivá. Rozumím rozhodnutí Marka Výborného věnovat se dětem, které jej nyní potřebují víc, než se věnovat politice. Vážím  si ho za to, drží se hodnot, které jsou pro lidovce nejdůležitější, důležitější než peníze a výše společenského žebříčku.

Moje rozhodnutí jsem učinil po řádném zvážení všech pro a proti. Věřím v hodnoty, které prosazuje lidová strana, jako je ochrana rodičů, důraz na ochranu životního prostředí, kvalitní vzdělání, dostupnou zdravotní péči a sociální služby. Věřím v její sílu a možnosti, které má.  My máme nosná a společensky důležitá témata, máme i návrhy řešení, jen je musíme umět lépe mediálně prodat, politicky prosadit a skutečně realizovat. To jde z opozice hůře.  Osobně si ale myslím, že i při takovém rozložení sil by při troše vůle možnost byla. Některé úspěchy máme, jako například při realizaci vládního programu „Výstavba“, který podporuje města při výstavbě obecních bytů.

Vy už jste ale na předsedu KDU-ČSL kandidoval vloni v březnu. Neúspěšně. Neobáváte se podobného výsledku?

Tak ta možnost zde samozřejmě je, ale nemohu jít do boje předem s myšlenkami, že to nevyjde.

archív: Jan Bartošek

Čím chcete delegáty sjezdu přesvědčit proč zrovna vy?

Každý z kandidátů má svůj program, každý jej delegátům sjezdu přednese nějakým svým způsobem, který má také svůj vliv na jejich rozhodování. Svou roli hrají osobní zkušenosti těch, kteří volí, s tím, kdo kandiduje. Významným faktorem je, co za tím kterým kandidátem již je odpracováno a jaké jsou výsledky jeho práce… Vize mohou být marketingově skvěle připravené, sliby líbivě naformulované, proslov a výraz tváře takzvaně píárově propracované. Ale důležité je, zda jsou životaschopné, reálně nastavené a jejich řešení dosažitelné. Lidé mají dost slibů, které politici vystřelují jako silvestrovské rakety – hlavně hodně, pěkně jedna za druhou a za velkého humbuku, zasvítí, rychle zhasnou a na zemi z nich zůstane jenom, slušně řečeno, nepořádek, ten se uklidí a za pár dní je zapomenuto. Kdysi jsem takové sliby označil jako marketingová mávátka. To je myslím trefné a stále to platí. V předvolební kampani zamávat voliči před nosem líbivým slibem, přidat guláš nebo koblihu, možná tužku nebo hodnotnější dárek a on pak ten volič za těch pár měsíců až let po volbách zapomene, co vlastně mu bylo konkrétně slibováno. Takhle jsem nepracoval a nepracuji. Co slíbím, snažím se splnit. Udělat vše pro to, aby to vyšlo, projednat všechny možnosti, vyjednat napříč zúčastněnými, najít nejlepší řešení. Politik nesmí být stroj na sliby. Musí být realista a především dobrý správce a hospodář. Nelze projídat ve veřejných rozpočtech budoucnost našich dětí a rozpouštět našetřené rezervy na horší časy. S tím vším chci do té kandidatury jít. S tím vším dělám politiku každý den, v té vysoké státní, i v té naší komunální. A podívejte se na to, funguje to, vždyť lidovci mají na komunální úrovni v České republice napříč stranami nejvíce zastupitelů. Vždyť to přeci svědčí o tom, že lidovci umí.

A moje témata jsou jasná. K těm nejzásadnějším patří podpora rodiny, podpora rodičovství, vzdělání, ochrana půdy a obnova lesů po kůrovcové kalamitě, důchodová reforma, bezpečnost jedince i společnosti. Témata, která souvisí s každodenním životem. Řešení to má a jde najít i podporu napříč politickým spektrem. Jen se musí chtít a já chci, protože budoucnost naší země za to stojí.

Zdroj: www.ozveny.dacicko.cz