NH duben 2020
Pandemie koronaviru donutila státy přistoupit k razantním ochranným a bezpečnostním opatřením. Ochromila každodenní život. Zaútočila razantně na zdraví obyvatel. Zastavila ekonomiku. Co dál?
Dopady budou nemalé. Nejdůležitější je teď co nejrychleji s virem zatočit a vrátit se k normálnímu chodu společnosti. A jak se z nové zkušenosti poučit do dalšího života?
Na jedné straně jsou počty nakažených a zemřelých, na straně druhé adekvátnost opatření, jejich načasování, připravenost států na pandemii… Tuto (ne)rovnici intenzivně řeší vlády celého světa.
Jak se řeší u nás? Proč vláda dopustila, že nebyli dostatečně chráněni zdravotníci, kteří s virem bojují v první linii? Jak to, že premiér v určitou chvíli blahosklonně přecházel fakt, že celý národ šije roušky? Jak to, že nebyly včas ochráněny domovy pro seniory a další sociální zařízení? Jak to, že nebyli dostatečně chráněni hasiči, policie, armáda, prodavači, řidiči MHD nebo popeláři?
Jak je možné, že v naší zemi jedou na plné obrátky 3D tiskárny a tisknou ochranné štíty a respirátory, ale stát si jich nevšímá? Proč stát nepodpořil textilky, které obratem změnily sortiment? Co je s univerzitními a vědeckými pracovišti, které vyvíjejí ochranné pomůcky a testy a zdarma je šíří k dalšímu využití? Co se soukromými výrobci dezinfekčních prostředků?
Ano, jsme soudržný a vysoce soběstačný národ, ale bez potřebných povolení a razítek, tedy nepřímé podpory státu, to jde stěží a jsou to spíš pirátské akce… Stát nakupuje draze v daleké východní cizině, aniž by využil potenciál svých lidí a dal jim v této složité době práci! Teď více než jindy je přitom důležité podpořit chod domácí ekonomiky, aby dopady krize na jedince, rodiny a firmy byly co nejmenší! Aby v rodinách zůstalo co nejvíce peněz! Aby výrazně nestoupla nezaměstnanost! Stát musí podpořit firmy i drobné podnikatele. Pomoci rodičům samoživitelům. Pomoci lidem překonat období snížených příjmů, kdy mají závazky vůči bankám. To vše bez zbytečných byrokratických překážek.
Co zásobování léčivy? Výrobní linky většiny farmaceutických firem jsou v Asii. Tato mimořádná situace ukazuje, že Evropa musí být do budoucna soběstačná, aby se neohrozilo plynulé zásobování léky. Podobné je to se zemědělskou výrobou: domácím producentům jsme ztížili možnosti dodávek na domácí trh, a tak se z většiny zásobujeme dovozem… Budeme se moci v této sezóně spolehnout na dovoz? Pokud ne, budou schopni náš trh dostatečně zásobit domácí pěstitelé a chovatelé?
V tom je varovné ponaučení z koronavirové krize. Zaměřit se na lepší využití vlastního lidského a dalšího kapitálu. Na vybudování nového bezpečného a soběstačného státu! Společně to zvládneme! Je třeba nastavit nové bezpečnostní zásady. Nesmíme už při žádné další krizi stát „jako nazí v trní“ a být vydáni napospas spekulantům s ochrannými prostředky. Buďme soběstační, Česko i EU, protože příště už nám nikdo nemusí prodat nic.