Český rozhlas
Dá se zabránit nekonečným obstrukčním projevům, které blokují práci Poslanecké sněmovny? Dohodnou se poslanci na změně jednacího řádu? Kdo může za to, že politická debata ustoupila bezduchému žvanění? Vladimír Kroc se ptal místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL).
Kde podle vás končí legitimní obstruování? Vy už jste to naznačoval, ale kde začíná ta paralýza Sněmovny, o které se teď stále častěji mluví?
Je to jednoduché. Jestliže máte většinu, kterou vám dali voliči, tak jste zodpovědní za to, abyste realizovali program, se kterým jste kandidovali. Opozice to do určité míry může blokovat, ale nemůže úplně znemožnit, aby parlamentní většina nemohla zrealizovat to, co chce.
To, co je velmi citlivé a o čem se celou dobu diskuse vede, je, kde leží ta hranice toho, že opozice může ještě blokovat jednání a kde už leží ta hranice, kdy většina v koalici řekne: ten čas jste už využili dostatečně a my už jsme přesvědčeni, že tento moment je ten správný čas k tomu, abychom prosadili vůli většiny.
Je to velmi složité, je to velmi citlivá věc a musí se to vždy velmi dobře vyvažovat, abyste neválcovali opozici. To se mi nelíbí, protože kdo je dnes v opozici, může být příště v koalici a současně kdo je dnes v koalici, může být příště v opozici a to, co se vám dneska líbí, tak příště se vám líbit nemusí. Takto citlivě k tomu chci přistupovat a pevně věřím, že s kolegy, se kterými to budeme řešit, se minimálně pokusíme najít řešení.
Není to ale známka slabosti současné vládní koalice a zdatnosti opozice? Opravdu neexistují legální pojistky, jak zajistit řádné fungování dolní komory Parlamentu? Skutečně je nutné kvůli tomu dělat legislativní změny?
Opravdu si myslíte, že snaha o dohodu a případně úpravu je projevem slabosti? Já si naopak myslím, že pokud přizvete i kolegy, kteří jsou v opozici, k jednání a zajímá vás jejich názor, což mě zajímá…
Více ZDE