Dnes ráno proběhlo jednání všech zástupců poslaneckých klubů ohledně změny jednacího řádu. Místopředseda sněmovny a první místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek na něm navrhl několik koaličních opatření pro zajištění efektivnějšího chodu dolní komory parlamentu. Jedná se o stanovení maximální délky a počtu vystoupení či změnu rozvrhu ústních interpelací.
„Je důležité pochopit, proč o změně jednacího řádu Sněmovny diskutujeme. Jsme v situaci, kdy je možné takřka neomezeně dlouho paralyzovat jednání poslanců. A to nám přijde špatně, protože tím blokujete naplňování demokracie – uskutečňování vůle občanů. Nejde nám o jakékoliv omezování projevu poslanců. Chceme jen odstranit extrémy, tak aby Sněmovna mohla reálně fungovat, což si přeje většina poslanců i voličů,“ vysvětluje důvody změny Jan Bartošek, který diskuzi o změně jednacího řádu Poslanecké sněmovny vede.
Nejvýznamnější změna se týká projednávání pořadu schůze. Vystoupení poslance s přednostním právem by změna omezila na maximální délku 30 minut. Další poslanci by mohli vystoupit pouze v prvním jednacím dni, jen jednou a nejvýše pět minut. V dalších jednacích dnech by mohl vystoupit pouze poslanec s přednostním právem. V průběhu rozpravy by poslanec s přednostním právem mohl vystoupit pouze dvakrát na 30 minut.
Od začátku volebního období zažívá Poslanecká sněmovna bezprecedentní nárůst obstrukcí ze strany opozice, které komplikují a zdržují přijímání nových zákonů nezbytných pro zajištění chodu státu v krizové době. „Přestavil jsem proto koaliční návrhy a požádal opozici, aby je připomínkovala a do týdne dodala vlastní návrhy. Předkládáme je ke společné konstruktivní diskuzi tak, abychom společně našli dlouhodobé řešení, které bude fungovat i v příštích volebních obdobích, kdy bude složení vládních a koaličních stran odlišné, než je nyní. Za 14 dní se odehraje schůzka na půdorysu všech parlamentních stran, kde jednotlivé návrhy projdeme a stanovíme další postup v případech, kde bude shoda ve změnách,“ vysvětlil Jan Bartošek.
Další změna se týká ústních interpelací. Pro členy vlády budou vyčleněny ve stanovených jednacích dnech, a to ve středu, čtvrtek a v pátek od osmi do devíti hodin ráno. „V současné krizové době musí být dolní komora parlamentu akceschopná, není možné ji bezuzdně blokovat. Nejde o žádné experimenty, inspirovali jsme se v řadě evropských států, kde tyto změny úspěšně fungují. Navíc mezi naše priority při schvalování změny patří, aby jednací řád podporovaly i budoucí vlády. Tedy aby s ním souhlasila i současná opozice,“ dodává Bartošek.