Nový Hlas KDU-ČSL
Bezpečnost může mít pro každou oblast trochu specifický význam. Co si však představit pod bezpečností v energetice? Jistě, zajištění bezpečných výrobních technologií, např. aby nebylo nutné bát se „jádra“ (jaderné elektrárny) apod. Ale ona bezpečnost v energetice je také např. zajištění dostatku energie pro celkový a kontinuální chod společnosti – přes průmysl, služby apod., veškerou infrastrukturu (nemocnice, školy, doprava – vlaky…), až po rodiny.
Žijeme v moderní době a zvykli jsme si na její výdobytky, ale dokážeme si představit, co by bylo, kdyby se nedostávalo energií? Energetická krize nám nyní ukazuje, že se nelze spoléhat na jeden-dva zdroje, na jednoho-dva dodavatelské partnery… jak ukázalo mafiánské vydírání ze strany Ruska.
Elektřinu k nám dovádí „dráty“, ale zamýšlíme se na tím, odkud, od jakého zdroje? Máme tu uhelné elektrárny, jaderné elektrárny, větrné elektrárny, a kdovíjaké ještě elektrárny. Zdroji jsou tedy uhlí, jádro, vítr a další – s tím, že se odkláníme od těch, které jsou pro planetu tzv. emisní zátěží, a přikláníme se k tzv. obnovitelným. Potud souhlas, ale i tady je nutné „používat mozek“. Nevypnu přeci uhelné elektrárny, když nemám dostatek těch jaderných, nevsadím jedinou kartu na zemi posázenou zrcadly (fotovoltaiky) a větrníky, když vím, jak to máme se sluncem a větrem apod. V létě svítí a energie je přebytek, v zimě naopak. Ropovody, teplovody, parovody a jiné vody, které jsou mnohdy zatím jen na papíře, také zemi nespasí. O skutečné emisní stopě dopravy kapalného/plynného vodíku je také dobré něco si předem načíst… Že tedy bezpečnost ve společnosti je také o bezpečnosti = dostatku v energetice, je teď již nabíledni. Stěžujeme si dnes na předražené energie? Ano, aktuálně jsou drahé (i když je tu už určitý pokles), ale teď by mělo být naprosto zásadní zapracovat na tom, aby pro nás v budoucnu nebyly ceny za energie ještě mnohem vyšší! Protože nic není dražšího než to, co nemáte a musíte koupit jinde… s otazníky, kde a zda vůbec. A to se týká i elektrické energie.